Jak vlastně dopadly krajské volby a co nového to znamená

Krajské volby skončily, výsledky byly spočítány a mandáty rozděleny. Co přesně to bude znamenat v Olomouckém kraji, jsme se pokusili shrnout v tomto článku.

Pokud bychom se dívali čistě na pořadí, pak (tak jako ve většině republiky – s výjimkou Středočeského, Královehradeckého a Libereckého kraje) jasně vyhrálo hnutí ANO, které získalo 27,01 % hlasů a 18 mandátů, dva další k dosavadním 16 z voleb v roce 2016.

Druhou a třetí příčku s minimálním rozdílem zaujala zcela nová uskupení Piráti a Starostové (19,51 %) a Spojenci, tedy koalice KDU-ČSL, TOP 09, Strany zelených a hnutí ProOlomouc (18,43 %). Pro Piráty a Starosty tento výsledek znamenal 13 mandátů, pro Spojence o jeden méně.

Od roku 2016 si částečně polepšila i ODS, když se jí s 10,36 % hlasů podařilo získat ke stávajícím pěti další dva mandáty.

Poslední stranou, která se do zastupitelstva dostala, je SPD, která dostala se 7,85 % podíl 5 křesel. Stejného výsledku se jí podařilo dosáhnout i minulé volby, když kandidovala v koalici s SPO.

Naopak naprostým zklamáním jsou krajské volby pro tradiční levicové strany ČSSD a KSČM, které neobhájily ani jedno zastupitelské křeslo. Přitom ČSSD jich v minulých volbách získala 9 a KSČM 7. Je pravděpodobné, že pozici levicového hegemona po nich převzalo právě hnutí ANO.

Co teď?

Pokud bychom se tedy na výsledky voleb dívali pouze optikou pořadí (jak se o to hned po sečtení výsledků pokoušel premiér Babiš), hnutí ANO bychom museli prohlásit za jednoznačného vítěze. Ovšem za vítěze, za kterým se ostatní strany zrovna příliš nehrnou.

Krajští lídři ANO, dosavadní hejtman Ladislav Okleštěk, Pirátů a Starostů, Josef Suchánek, i Spojenců, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, už jakoukoli možnou spolupráci stihli vyloučit. Stejně tak je na tom i možná koalice obou nových uskupení s hnutím SPD.

Role jazýčku na vahách tak připadla ODS, které se otevírají dvě možnosti. Pokračovat v celorepublikovém trendu spojování středopravicových až středových stran proti hnutí ANO, a nebo se proti tomuto postoji jako jedni z mála postavit a utvořit koalici s ANO a s SPD nebo alespoň s jeho podporou. Jít se Spojenci a Piráty a Starosty je ideologicky logické, pro spojení ODS a ANO mluví mocenské vztahy některých jejich členů z minula.

Občanská demokratická strana si vzala čas na rozmyšlení se právě do dneška.