Krajské volby. Kdo v nich kandiduje a proč mají smysl

Volby do krajských zastupitelstev začínají už zítra a podle průzkumů, politických komentátorů i podle sázkových kanceláří je přesvědčivě ovládne hnutí ANO. Nic však zatím není jisté. Jaké problémy budou muset řešit budoucí hejtmani se svými týmy? Jaké jsou jejich kompetence? A jaký je program kandidujících stran?

Začneme rychlou rekapitulací toho, jak krajské volby vlastně fungují. Volí se do všech krajů kromě Prahy, kde povinnosti přebírá městské zastupitelstvo. Volby vyhlašuje prezident České republiky. Svůj hlas dáváme straně a na každém hlasovacím lístku můžeme zakroužkovat až čtyři kandidáty, které chceme dostat do zastupitelstva. Počet krajských zastupitelů je 45 u krajů do 600 tisíc obyvatel, 55 u krajů s počtem obyvatel 600 až 900 tisíc, a 65 u krajů s více než 900 tisíci obyvateli. Jsou voleni v přímých, tajných volbách.

V tuto dobu už po celé České republice můžeme vidět plakáty všech možných politických stran a hnutí, probíhají setkání politiků s občany a kampaň se přesunula i na sociální sítě. Volební účast však pravděpodobně nepřekročí čtyřicet procent. To je velmi malé číslo, zvláště pokud si ho porovnáme se svými západními sousedy. Tento faktor se také poměrně zásadně promítá do výsledků hlasování, jelikož určité skupiny obyvatel, například lidé v důchodovém věku, volí více disciplinovaně, takže strany, které se opírají o jejich hlasy, mají v krajských volbách velkou výhodu.

Nízký zájem o volby je způsoben pravděpodobně tím, že volby nejsou tak mediálně pokryté jako ty parlamentní a pro voliče nemají takový význam jako volby regionální, kde se na jednoho obyvatele rozděluje mnohem více peněz. Senátní hlasování raději vynechám, tam čísla volební účasti nejsou o mnoho vyšší.

Malý zájem voličů je docela udivující, zvlášť pokud vezmeme v potaz nemalé kompetence, které zastupitelstvo v čele s hejtmanem má. Kraje mají mnoho věcí, které je možné zlepšit a ten Olomoucký není výjimkou. Mezi ty nejurgentnější potíže patří nedostatečná dopravní síť, která je mnohdy ve velmi špatném stavu, ekonomické i sociální rozdíly mezi jednotlivými regiony a s tím související vylidňování vesnic. Tyto všechny problémy se řeší z velké části právě na úrovni kraje.  

Jakou kampaň si strany připravily?

Momentálně je u moci hnutí ANO v čele s poměrně novým hejtmanem Ladislavem Oklešťkem. To jde do klání s náskokem v průzkumech a ve své kampani hlavně připomíná to, co za čtyři roky v zastupitelstvu dokázalo. Po celém kraji visí billboardy plné počtů postavených dálnicích, zmodernizovaných nemocnicí nebo o vyplacených penězích hasičům a policistům.

Sociální demokracie, která ve volbách 2016 skončila druhá, volí trochu jiný přístup a na svých plakátech má svého šéfa Jana Hamáčka s citátem „v krizi vás ochráníme“. Jejím kandidátem na hejtmana je Jiří Zemánek. Po krátkém pohledu na jejich stránky se zdá, že hlavním bodem programu této strany je boj s koronavirem. Za zmínku také stojí, že ČSSD půjde do koalice, a to s novým hnutím Patrioti Olomouckého kraje. Uzavření koalice je pro tuto stranu historickým krokem a pravděpodobně za to můžou její padající preference.

Komunisté sází na tradiční levicový koktejl vstřícné sociální politiky a podpory rodin. Jejich kandidát se proslavil svým citátem „vezměme to dobré z minulosti do budoucnosti“.

Občanská demokratická strana doufá, že se na post hejtmana probojuje jejich kandidát Dalibor Horák, který na tento post kandidoval už minulé volby. Tato strana vidí jako největší problém dluh, který má Olomoucký kraj nejvyšší z celé České republiky a je momentálně na úrovni téměř čtyř miliard. Dále chtějí jít cestou chytrého školství a velkých investic.

Svobodu a přímou demokracii Tomia Okamury povede do voleb v Olomouckém kraji dvojka strany Radim Fiala. Tradičně sází na vlasteneckou notu. Dále plánuje bojovat proti exekucím a také se chce zaměřit na sociální rozdíly napříč krajem.

Kartami může ještě zajímavě zamíchat koalice nazvaná Spojenci, složená ze stran KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a hnutí ProOlomouc. Toto uskupení vede bývalý ministr zemědělství a předseda lidovců Marian Jurečka. Ten má za sebou povedenou debatu s ostatními kandidáty na hejtmana a může doufat ve velice dobrý výsledek.

Další koalicí jsou Piráti a Starostové, které do voleb v Olomouckém kraji vede Josef Suchánek. Ti se snaží oslovit zejména mladé voliče. Zaměřují se na podporu školství, životní prostředí a dostavbu infrastruktury v kraji.

Zdroje:

https://www.financnisprava.cz/cs/dane/kraje-a-obce/danove-prijmy-kraju-a-obci/danove-prijmy-rozpoctu-kraju-a-obci-3736

https://www.olkraj.cz/informace-pro-obce-cl-2787.html

https://www.mvcr.cz/clanek/volby-2020-zastupitelstva-kraju-a-senat.aspx

https://www.anobudelip.cz/cs/olomoucky-kraj/makame/aktuality/novinky/program-ano-pro-

https://www.anobudelip.cz/cs/olomoucky-kraj/makame/aktuality/novinky/program-ano-pro-krajske-volby-2020-v-olomouckem-kraji-44954.shtm

https://www.ods.cz/region.olomoucky/clanek/19760-volebni-program-obcanske-demokraticke-strany-pro-volby-do-zastupitelstva-olomouckeho-kraje-2-3-rijna-2020