Přes čtyři sta návštěvníků a téměř dva tisíce výpůjček za jeden den – prostějovská knihovna je opět otevřena

Před knihovou se od středečního otevření tvoří fronty

Po více než měsíci a půl dlouhém kompletním uzavření smí od minulého pondělí knihovny po celé republice opět půjčovat knihy přes výdejní okénko. Jak nyní funguje Městská knihovna v Prostějově? A co se vlastně dělo za zdmi knihovny, když byla veřejnosti uzavřena? Na tyto otázky nám odpověděl její ředitel Aleš Procházka.

Prostějovská knihovna byla od třiadvacátého prosince fyzicky nepřístupná čtenářům, to však neznamená, že se v ní život kompletně zastavil. Podle Procházky měli zaměstnanci stejně napilno jako za běžných okolností: „Knihovnicím sice ubyla práce s obsluhováním návštěvníků knihovny, ale měly (a stále mají) jiné povinnosti. Musely objednávat a vychystávat nové knížky a časopisy, odpovídat na e-maily a telefonáty nebo revidovat položky knihovny – tedy například zkoumat, zda nejsou poničené vazby knih. Tohle návštěvník knihovny nevidí, ale je to velmi důležitá práce. Mimo to se knihovna stále musí starat o prodlužování smluv na služby a energie nebo dělat účetní uzavírku.“

Minulou středu se pak Městská knihovna v Prostějově opět otevřela pro veřejnost, ovšem za přísných hygienických podmínek. Lidé smí do budovy a následně do čítárny, kde je zřízeno výdejní okénko, vstupovat pouze po jednom. Samotné knihy si lze nyní půjčovat jen přes objednávku. Tu čtenář podává přes službu Odlož knihu, přes email, po telefonu nebo vyplněním formuláře, který je k dostání v budově knihovny. „Knihovnice pak musí rezervované knihy najít v regálech, přenést je k výdejnímu okénku a nachystat je tak, aby je bylo možné rychle vydávat. Tohle vyžaduje mnohem více času a úsilí, než když si čtenář v regálech najde knihu sám,“ řekl Procházka.

Rozhodnutí vlády přišlo – alespoň pro prostějovskou knihovnu – ve správný čas. Ještě před dvěma týdny totiž bylo mnoho zaměstnanců knihovny nemocných a jen asi jedna třetina pracovníků se mohla do práce dostavit. To by podle ředitele knihovny na obsluhu výdejního okénka nestačilo. Nyní je však drtivá většina zaměstnanců již zdravá a knihovna je plně připravena na nápor čtenářů. Zájem je přitom obrovský – před knihovnou se rychle začaly tvořit fronty a během prvního dne dokonce padl knihovní rekord. „Ve středu k nám přišlo přes čtyři sta návštěvníků a zaevidovali jsme téměř dva tisíce výpůjček,“ uvedl Procházka.

Výpůjčky provedené před prosincovým uzavřením knihovny byly automaticky prodlužovány, dokud knihovna opět neotevřela. Nyní čtenáři mohou knihy vypůjčené před Vánoci vracet až do devatenáctého března. Nikdo se tak podle Procházky nemusí bát, že by mu nyní za nevracení knih mohly naskočit poplatky.  A zatímco během minulého roku putovaly vrácené knihy do dvoudenní „karantény“, teď tomu podle ředitele knihovny už tak není: „Knížky do karantény nemusí, protože to po nás nikdo nevyžaduje. Kniha však stejně nejde z ruky jednoho čtenáře přímo do ruky čtenáře druhého, takže žádné obavy z nakažení nejsou na místě.“

Knihovna otevřela za přísných hygienických podmínek

Zatímco některé knihovny v Česku využily alternativních způsobů distribuce knih jako například roznášení knih seniorům za asistence skautů, Procházka o ničem takovém neuvažoval: „Chápu snahu a dobré úmysly těchto knihoven, ale podle mého názoru takovým jednáním porušovaly nařízení vlády. Riskovat průšvih je podle mě neuvážené. Vedli jsme o tom v knihovně debatu, ale nakonec jsme se rozhodli proti těmto alternativám.“ Čtenáři tak mohli (a stále mohou) využít alespoň široké nabídky e-knih, kterých má knihovna přístupných k vypůjčení přes devět tisíc. „Uvědomujeme si, že pro naše starší čtenáře může být výpůjčka a čtení e-knih obtížnější. Proto si může kdokoliv zatelefonovat ohledně e-knih do knihovny a knihovnice mu rády poradí,“ vysvětlil Procházka.

Do budoucna knihovna plánuje pokračovat v pořádání různých akcí, i kdyby se měly konat jen online a bezkontaktně. Pořád také probíhá Virtuální univerzita třetího věku, tedy přednášky na různá témata určené pro seniory. „Za normálních okolností tyto přednášky fungovaly prezenčně, kdy všichni studenti společně sledovali naučná videa a lektorka jim poté k těmto videím přednesla odborný výklad. V současné době je to komplikovanější a studenti se musí na tato videa dívat sami. Pokud si však neví rady, mohou látku konzultovat s lektorkou alespoň po telefonu,“ řekl Procházka.