Kdo spasí sociální demokracii?

Strana s prvorepublikovou tradicí se poprvé od roku 1993 ocitla mimo Poslaneckou sněmovnu. FOTO: Wikipedie

Po volebním debaklu ČSSD koketuje její bývalý místopředseda Michal Hašek s myšlenkou sjednocené levice pod vedením sociální demokracie. Přál by si integrovat i progresivnější část KSČM. Jen aby nakonec komunisté neintegrovali sociální demokraty, to už tu totiž jednou bylo. Na druhou stranu – aspoň by jednotná kandidátka všech levicových stran nemusela chodit pro název daleko. Národní fronta zní úderně i dnes.

Ale zpátky k ČSSD. Než bude moct cokoliv sjednocovat, měla by si nejdříve zamést před vlastním prahem. Kromě obrovských dluhů se musí vyrovnat i s několik let trvajícími vnitrostranickými konflikty mezi konzervativnějším a liberálnějším křídlem.

Právě Hašek v podobných rozmíškách často figuroval – třeba v roce 2013 se spolu s několika spolustraníky pokusil svrhnout svého předsedu Bohuslava Sobotku. Záminkou k lánskému puči, jak situaci nazvala média, byl „slabý“ volební výsledek. Tímto výsledkem bylo vítězství ČSSD s více než dvacetiprocentním ziskem.

Mnoho členů sociální demokracie si už jistě nepamatuje, co sousloví jako „volební vítězství“ nebo „dvacet procent hlasů“ znamenají. A nejspíš si v blízké době ani nevzpomenou, pokud se do vedení strany dostanou lidé jako Hašek. To by pak sice probíhalo mnoho schůzek, které vlastně nikdy neproběhly, ale místo skutečné změny by bylo jen ticho po pěšině.

Další směřování závisí na tom, koho si sociální demokraté zvolí za svého předsedu. Kromě výrazných osobností posledních čtyř let v úvahu přichází i bývalí předsedové – třeba Jiří Paroubek naznačil, že je ochoten vrátit se do čela strany. A pokud by se řídil Haškovým nápadem, mohl by do levicové koalice přizvat i ty své Marťany – volební potenciál by pak dosahoval astronomických čísel.

Výběr je tedy široký, ale jednoho bývalého předsedu lze s jistotou vyloučit. Ať tvrdí Hrad o prezidentově stavu cokoliv, Miloš Zeman se už do čela ČSSD nevrátí, ani kdyby chtěl. I v jeho současném stavu by však byl lepším předsedou než končící Jan Hamáček. To ale vlastně kdokoliv.